Գլխավոր / Ֆերմերի Անկյուն / ՀՀ-ում պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումները
ՀՀ-ում պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումները
Հաշվի առնելով ինֆեկցիոն հիվանդությունների հասցրած հնարավոր տնտեսական վնասները, պետությունը սեփական միջոցներով կատարում է միջոցառումներ առավել տարածված և վտանգավոր ինֆեկցիոն հիվանդությունների կանխարգելման համար:
Ինֆեկցիոն հիվանդությունների կանխարգելմանն ուղղված բոլոր գործողությունները կոչվում են հակահամաճարակային միջոցառումներ:
Աղյուսակ 1-ում նշված է ՀՀ-ում պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող  հակահամաճարակային միջոցառումների պլանը` գյուղատնտեսական տարբեր տեսակի կենդանիների համար: Ներկայացված հիվանդություններից մի քանիսի նկատմամբ իրականացվող միջոցառումները կատարվում են ելնելով տվյալ հիվանդության նկատմամբ տարածաշրջանի անապահովության աստիճանից:
ՀՀ-ում պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումների պլանը
Աղյուսակ 1
Կենդանատեսակը
Հիվանդության  անվանումը
Միջոցառումների հաճախականությունը (տարվա կտրվածքով)
Ըստ եռամսյակների
1-ին
2-րդ
3-րդ
4-րդ
ԽԵԿ
Դաբաղ
2
+
Սիբիրախտ
1
Խշխշան պալար
Բրուցելյոզ (ախտորոշում)
Տուբերկուլյոզ(ախտորոշում)
ՄԵԿ
Բրուցելյոզ  (ախտորոշում)
Խոզեր
Կլասիկ ժանտախտ
Հավեր
Նյուկասլյան հիվանդություն
Ծանոթագրություն. Ելնելով հանրապետությունում առաջացած կենդանիների վարակիչ հիվանդությունների համաճարակային վիճակից` անասնաբուժական պետական տեսչությանն իրավունք է վերապահվում նշված ցանկում կատարել լրացումներ և փոփոխություններ` Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեով հատկացվող գումարների սահմանում:
Մեծ, միջին և փոքր ֆերմերային տնտեսությունների ղեկավարները պետք է կարևորեն և հատուկ ուշադրության արժանացնեն ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեմ կատարվող վակցինացումները և այլ միջոցառումներ:
Հիշեք` Տնտեսապես ավելի շահավետ է կանխարգելել հիվանդությունը, քան բուժել այն:
Ստորև ներկայացված են  ԽԵԿ-երի որոշ ինֆեկցիոն հիվանդությունների պատվաստանյութերի, պատվաստման եղանակների և ախտորոշիչ միջոցառումների մասին տեղեկություններ, որոնք իրականացվում են պետպատվերի շրջանակներում:
Դաբաղի կանխարգելման միջոցառումներից է ողջ գլխաքանակի վակցինացումը: Կան մի շարք վակցինաներ: Մեզ մոտ հիմնականում օգտագործում են հակադաբաղային պոլիվալենտ ֆորմոլ վակցինա (հայկական և ռուսական) A, O և Asia-1 տիպերից:
Մինչև 2 ամսական հորթերին վակցինացում չի թույլատրվում, սակայն դաբաղի բռնկման դեպքում հորթերը նույնպես կարող են վարակվել: Տարածաշրջանում դաբաղի առկայության դեպքում մինչև 2 ամսական հորթերի վարակումը կասեցնելու համար կարելի է ներարկել սկզբից հակադաբաղային շիճուկ, որից 10-14 օր անց վակցինացնել: Իմունիտետը օրգանիզմում ձևավորվում է 21 օր անց և պահպանվում է 6 ամիս:
Խշխշան պալարի դեմ իմունացման համար օգտագործում են խտացված հիդրոքսիլ ալյումինային ֆորմոլ վակցինա ( խոշոր եղջերավոր կենդանիների և ոչխարների խշխշան պալարի): Վակցինացումը կատարում են արոտ հանելուց 2 շաբաթ առաջ:
Բրուցելյոզի դեմ ՀՀ-ում պետպատվերի շրջանակներում տարին երկու անգամ իրականացվում է  արյան ախտորոշիչ հետազոտություն:
ՀՀ-ում տուբերկուլյոզի կանխարգելման նպատակով պետպատվերի շրջանակներում տարեկան երկու անգամ իրականացվում է կենդանիների համակարգված ախտորոշիչ հետազոտություն:
Հիվանդությունը ժամանակին ախտորոշելու նպատակով 2 ամսականից բարձր հասակ ունեցող խոշոր եղջերավոր անասուններին պարանոցի 1/3 հատվածում ներմաշկային ուղիով ներարկում են   տուբերկուլին: Ստուգումը կատարում են 72 ժամ անց: Արդյունքը համարվում է դրական (կենդանին համարվում է հիվանդ), եթե ներարկման տեղում առաջանում է 3 սմ-ից մեծ այտուց, որը չունի որոշակի սահմանազատում, խմորանման է և  ցավազգաց:
ՀՀ-ում սիբիրախտի կանխարգելման համար իրականացվում է վակցինացում պետպատվերի շրջանակներում:
Ակտիվ իմունացման համար օգտագործում են հակասիբիրախտային ՍՏԻ և 55 տարատեսակի կենդանի թուլացված չոր և հեղուկ վակցինաներ: Մատղաշին առաջին անգամ վակցինացնում են 3 ամսական հասակից և վերավակցինացնում 6 ամիս հետո, այնուհետև ինչպես հասակավորները` տարին 1 անգամ:
Պաստերելյոզի վակցինացման համար օգտագործում են խոշոր եղջերավոր անասունների, գոմեշների և ոչխարների հակապաստերելյոզային կիսահեղուկ վակցինա: Վակցինացումը կատարվում է երկնվագ: Այժմ կա նաև էմուլսացված վակցինա, որը ներարկվում է մեկ անգամ պարանոցի 2 կողմերից 1.5 -ակամ մլ դոզայով, և իմունիտետը  պահպանվում է 1 տարի: Սակայն պետպատվերի շրջանակներում վերջինս չի տրվում:

Anti-epidemic measures implemented within the framework of state order in the Republic of Armenia
Taking into account the potential economic damage caused by infectious diseases, the state, by its means, is taking measures to prevent more common and dangerous infectious diseases.
All actions aimed at preventing infectious diseases are called anti-epidemic measures.
Table 1 outlines the anti-epidemic action plan for different types of livestock in the framework of the state order in the Republic of Armenia.
Measures taken for some of the presented diseases are based on the degree of insecurity of the region with the disease.
The anti-epidemic action plan implemented in the framework of the state order in the Republic of Armenia:
Table 1
|
Animal Type |
Disease Name |
Frequency of events (per year) |
By quarters |
|||
1st |
2nd |
3rd |
4th |
Bovine |
Aphthae Epizooticae |
2 |
+ |
Anthrax |
1 |
Gangraena Emphysematosa |
Brucellosis |
Tuberkulosis |
Bovidae |
Pigs |
Classic Swine Fever |
Chickens |
Newcastle Disease |
Note. The State Veterinary Inspectorate reserves the right to make additions and changes to the above list following the epidemic status of contagious animal diseases caused in the Republic of Armenia, in the amount allocated by the state budget of the Republic of Armenia.
Heads of large, medium and small farms should pay particular attention to vaccination against infectious diseases and other measures.
Remember, it is more economically beneficial to prevent the disease than to cure it.
Below is information on vaccines, vaccination methods, and diagnostic measures for some infectious diseases of CPDs implemented within the framework of the State Order.
Vaccination of the whole quantity is one of the preventive measures of the vaccine. There are several vaccines. We mainly use anti-vaccine polyvalent formaldehyde vaccines (Armenian and Russian) in types A, O and Asia-1.
Vaccination of fewer than 2 months old calves is not permitted, but in case of fatal spread of aphthae epizooticae, the calves can also be infected. In case of fatal spread of aphthae epizooticae in the region for preventing the infection of the calves under two months, the anti-vaccine serum should be injected, and only 10-14 days later to vaccinate them. Immunity forms in the body after 21 days and is maintained for 6 months.
Concentrated hydroxyl aluminum formaldehyde vaccine is used for immunization against gangraena emphysematosa. The vaccination should be done 2 weeks before grazing.
Blood testing is carried out twice a year within the framework of the state order against brucellosis in the Republic of Armenia.
To prevent tuberculosis in the Republic of Armenia, a systematic diagnostic examination of animals is conducted twice a year within the framework of the state order.
To diagnose the disease on time, bovine animals over the age of 2 months are injected with tuberculosis in the 1/3 segment of the neck. The test is performed after 72 hours. The result is considered positive (the animal is considered to be sick) if the injection site is larger than 3 cm in the cheek, which has no definite borderline, is leaky and painful.
To prevent anthrax in the Republic of Armenia the vaccination is implemented within the framework of the state order.
For active immunization, anti-anthrax inactivated dry and fluid vaccines are used. The calves are first vaccinated at the age of 3 months and re-vaccinated after 6 months, then as adults at least once a year.
For pasteurellosis vaccination of cattle, buffaloes, and sheep the anti-pasteurellosis semi-liquid vaccine is used. Vaccination is done twice. There is also an emulsified vaccine, which is injected once on both sides of the neck at a dose of 1.5-milliliters, and the immunity is maintained for 1 year. But within the framework of the state order, the latter is not provided.