Գլխավոր / Նորություններ / Տեղի ունեցավ թվով 6-րդ «Ոչխարների խուզման» փառատոնը
Այսօր` հունիսի 10-ին, Սյունիքի մարզի Խոտ բնակավայրում կայացավ «Ոչխարների խուզման» 6-րդ փառատոնը: Փառատոնը կազմակերպվել էր «Դը Ռանչ» ՍՊԸ-ի և «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի համատեղ ջանքերով՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ։
Փառատոնը Հայաստանում անց է կացվում 2014 թվականից։ Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել ՀՀ Սյունիքի մարզի տեղական արտադրանքը, ավանդույթներն ու մշակույթը, ինչպես նաև նպաստել մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը, մշակութային կյանքի ակտիվացմանը։ Այն նաև հնարավորություն է ընձեռում զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտում ներգրավված անձանց հավելյալ եկամուտ վաստակել:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերն էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար` Վահան Քերոբյանը և Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության առաքելության ղեկավարի տեղակալ, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (ՇԶՀԳ) տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի տեղակալ պրն. Վերներ Թութը։
Փառատոնին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ով ներկայացրեց Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման ցուցանիշները: «Շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի միջոցառումներ են կազմակերպվում և մենք կարողանում ենք ուժեղացնել ու ակտիվացնել մեր համայնքները, ցույց տալ համայքներում տեղական բիզնեսների կարևորությունը», - նշեց նախարարը:
Պրն. Թութն իր ողջույնի խոսքը սկսեց շվեյցարական ժողովրդական երգի ուղեկցությամբ, որը լավագույնս ցուցադրում է կապն ու կարոտը հայրենիքի հետ: «Այս գեղեցիկ երգով ես ցանկանում եմ ջերմորեն ողջունել ձեզ Շվեյցարիայի դեսպանատան և Շվեյցարիայի զարգացման համագործակցության անունից»,-ասաց նա:
Պրն. Թութը իր ողջույնի խոսքում ներկայացրեց երգի պատմությունը, Գուգիսբերգում անցկացվող  ամենամյա Շաֆշեյդի միջոցառումը, որը տեղի է ունենում ամեն տարի աշնանը, երբ ամառվա ամիսներին Ալպերում արածելու ուղարկված ոչխարներին վերադարձնում են իրենց տերերին: «Շվեյցարական Գուգիսբերգն էլ Սյունիքի պես հայտնի է իր գեղեցիկ և հարուստ լեռնային բնածածկով: Սա նաև պատճառներից մեկն է, որ Շվեյցարիայի զարգացման համագործակցությունը 2006 թվականից աջակցում է Սյունիքի մարզում անասնապահության զարգացմանը: Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում Սյունիքի Անասնաշուկայի հիմնումը, որն այժմ կոչվում է «Դը Ռանչ», մեր աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի հաջողված պատմություններից մեկն է»- ասաց Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության առաքելության ղեկավարի տեղակալ, Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության (ՇԶՀԳ) տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի տեղակալ պրն. Թութը:
Փառատոնի հյուրերին ողջունեցին և լավ օր մաղթեցին նաև ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի ներկայացուցիչ Աննա Մարգարյանն ու ՀՀ Սյունիքի մարզի, Տաթև համայնքի ղեկավար Սամվել Լալայանը: ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի հանրային կապերի պատասխանատու Աննա Մարգարյանն իր խոսքում ընդգծեց փառատոնային մշակույթի կարևորությունը նոր զբոսաշրջային հոսքեր ներգրավելու գործում:
Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվեց «Տերյան» մշակութային կենտրոն ՀԿ-ի հայկական տարազների և զարդերի հավաքածուն։

Today, on June 10, the 6th "Sheep Shearing" festival took place in Khot settlement of Syunik region. The festival was organized by the joint efforts of "The Ranch" LLC and "Strategic Development Agency" NGO, with the support of the RA Tourism Committee.
The festival has been held in Armenia since 2014. The festival aims to raise awareness about local products, traditions and culture in the Syunik region of Armenia, as well as to contribute to the development of tourism in the region, the activation of cultural life and to provide an opportunity for people involved in tourism and hospitality to generate additional income.
The festival's honorary guests were RA Minister of Economy Mr. Vahan Kerobyan and Mr. Werner Thut, Deputy Regional Director of Swiss Cooperation in the South Caucasus and Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia.
RA Minister of Economy, Mr. Vahan Kerobyan, gave a welcome speech at the festival, who presented the statistics on the development of tourism in Armenia. "I am very happy that such events are organized and we are able to strengthen and activate our communities, to show the importance of local businesses in communities,"- the Minister said.
Mr. Thut began his welcoming speech with a Swiss folk song which best explains the connection and longing to homeland of a country fellow. “With this beautiful song, I would like to give you a warm welcome on behalf of the Embassy of Switzerland and the Swiss Development Cooperation”.
In his welcoming speech, Mr. Thut introduced the history of the song, the annual Schafscheid event taking place in Guggisberg when sheep that have been grazing the Alps over the summer are brought back to their owners in autumn. “The mountain regions of Swiss Guggisberg and Syunik have much in common. This is also one of the reasons why the Swiss Development Cooperation has been supporting the development of livestock farming in Syunik since 2006. Part of this success story is the establishment of the Syunik animal market in Khot settlement of Tatev Community of Syunik Region, now called “The Ranch», where the festival is taking place today.”- said Mr. Werner Thut, Deputy Regional Director of Swiss Cooperation in the South Caucasus and Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia.
The guests of the festival were also welcomed by Ms. Anna Margaryan, the representative of the RA Tourism Committee, and Mr. Samvel Lalayan, the Head of Tatev community of Syunik Marz of Armenia. A. Margaryan, the public relations officer of the Tourism Committee, emphasized in her speech the importance of the festival culture in attracting new tourist flows.
During the festival, the collection of Armenian national costumes (taraz) and accessories were presented to the public by "Teryan" cultural center NGO.
During the event, visitors had the opportunity to listen the concert by "Lav Eli" band, get acquainted with the wool processing "from wool to carpet", buy handicraft souvenirs, taste and buy the agricultural products and drinks presented in the booths.
The winner of "Sheep shearing-2023" contest is Levon Manvelyan, from Chambarak community, Gegharkunik marz of Armenia.