Գլխավոր / Նորություններ / Կայացավ «ՀՀ բնական կերհանդակների՝ արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն կառավարում, փորձի փոխանակում և քաղված դասերի քննարկում» թեմայով աշխատաժողովը
2021-04-16
Կայացավ «ՀՀ բնական կերհանդակների՝ արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն կառավարում, փորձի փոխանակում և քաղված դասերի քննարկում» թեմայով աշխատաժողովը
Սույն թվականի ապրիլի 16-ին ք. Ջերմուկի Օլիմպիա հյուրանոցում (hասցե՝ Հայաստան, 3701, Վայոց ձորի մարզ, ք. Ջերմուկ, Շահումյան փող., 16 շենք) կայացավ «ՀՀ բնական կերհանդակների՝ արոտավայրերի և խոտհարքների կայուն կառավարում, փորձի փոխանակում և քաղված դասերի քննարկում» թեմայով աշխատաժողովը, որին մասնակցեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչներ և ՀՀ խոշորացված համայնքների ղեկավարներ:
Միջոցառման սկզբում մասնակիցներին ողջունեցին և բեղմնավոր աշխատանք մաղթեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսական ծրագրերի մշակման, ռեսուրսների օգտագործման և կոոպերացիայի զարգացման վարչության պետ՝ Իռա Փանոսյանը և «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ի նախագահ` Մկրտիչ Այվազյանը:
Իռա Փանոսյանը մատնանշեց «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ի  կողմից «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» և «Անասնապահության զարգացում Հայաստանում՝ հարավ–հյուսիս» ծրագրերի իրականացման կարևորությունը և հույս հայտնեցին, որ ծրագրերի  միջամտությունները կնպաստեն արոտների էլ ավելի լավ ու կայուն կառավարմանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին՝ «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» և «Անասնապահության զարգացում Հայաստանում՝ հարավ-հյուսիս» ծրագրերի շրջանակներում իրականացված արոտների հասանելիության ապահովմանն ու արոտների կայուն կառավարմանը միտված միջոցառումները և քաղված դասերը, Հայաստանում արոտավայրերի և խոտհարքների քարտեզագրման նախագիծը ու արոտային ենթակառուցվածքների մոնիթորինգի, շահագործման ու սպասարկման կանոնները և միջինացված ծախսերը բնութագրող ուղեցույցը:

Home / News / The workshop on " Sustainable management of RA's Natural Fodder Areas: pastures and grasslands, exchange of experience, and the discussion of lessons learned" was organized
2021-04-16
The workshop on " Sustainable management of RA's Natural Fodder Areas: pastures and grasslands, exchange of experience, and the discussion of lessons learned" was organized
On 16th of April, the workshop on "Sustainable management of RA's Natural Fodder Areas: pastures and grasslands, exchange of experience, and the discussion of lessons learned" was organized at the Olympia Hotel (address: Armenia, 3701, Vayots Dzor region, Yerevan, Jermuk, Shahumyan str. 1, 16 house).
The representatives of the Ministry of Economy of RA and heads of the enlarged communities of RA participated in the workshop.
At the beginning of the event, Ira Panosyan, the Head of the Department of Agricultural Programs Elaboration, Resource Use and Cooperative Development of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and Mkrtich Ayvazyan, chairman of the Strategic Development Agency (SDA) NGO greeted the participants and wished a fruitful work.
Ira Panosyan pointed the importance of the “Livestock Development in the South of Armenia” and “Livestock Development in Armenia: South-North” projects implemented by “Strategic Development Agency” (SDA) NGO and expressed hope that the project would contribute to the better and more sustainable pasture management.
During the workshop, mapping of pastures and grasslands of Armenia initiative, the guideline on “Measures to be taken for the care, monitoring, restoration and conservation of pasture infrastructure” as well as the activities aiming to ensure the access of pastures, sustainable pasture management and lessons learned in frames of the “Livestock Development in the South of Armenia” and “Livestock Development in Armenia: South-North” projects were presented.