Գլխավոր / Նորություններ / ՈՉԽԱՐՆԵՐԻ ԽՈՒԶՄԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆ – 2018
«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» /ՌԶԳ/ ՀԿ-ն ս. թ. հունիսի 9-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում գտնվող Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում կազմակերպում է Ոչխարների խուզման հերթական, թվով՝ չորրորդ փառատոնը: Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի տեղական արտադրանքը, ավանդույթներն ու մշակույթը, ինչպես նաև նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը:
Փառատոնի ծրագիրն ընդգրկելու է ոչխարների՝ արդեն ավանդական դարձած ձեռքով խուզման մրցույթ, տեղական համայնքների և արտադրողների մասնակցությամբ ցուցահանդես-տոնավաճառ, համերգային ծրագիր, լարախաղաց: Այս տարի փառատոնի հյուրերին սպասվում են բազմաթիվ անակնկալներ և հագեցած միջոցառումներ: Մասնավորապես՝
• Մեծ Բրիտանիայից և հարևան Վրաստանից հրավիրված փորձառու խուզ անողներ, ովքեր առաջին անգամ Հայաստանում ցուցադրական դասընթաց կանցկացնեն Փառատոնի մասնակիցների և հյուրերի համար:
• Ցուցահանդես-տոնավաճառ, որտեղ ուտեստների, խմիչքների և հուշանվերների վաճառքից բացի նաև իրականացվելու է համտես:
• Հրավիրված պաշտոնատար անձանց թվում է նաև ՀՀ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, պետական պաշտոնյաներ և Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության Արտակարգ և լիազոր դեսպան՝ Ն.Գ. պարոն Լուկաս Գասսերը:

Home / News / SHEEP SHEARING FESTIVAL – 2018
“Strategic Development Agency” (SDA) NGO is organizing the fourth “Sheep Shearing Festival” on June 9, 2018, in Syunik Animal Market, located in Khot settlement of Tatev community of Syunik region. The main purpose of the event is to promote local produce, traditions and culture of Syunik and Vayots Dzor regions of Armenia, as well as to develop rural tourism.
The Festival program includes traditional hand shearing contest, exhibition-fair with the participation of local communities and producers, a concert program and a rope walker. This year a rich event program is planned for the event participants, including:
• Experienced shearers invited from Great Britain and neighboring Georgia, who will carry out master classes for the Festival participants and guests for the first time in Armenia.
• Exhibition-fair, where tasting will be organized in addition to sale of food, beverages and souvenirs.
• The list of invited officials includes representatives of RA Ministries, state officials, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia H.E. Mr. Lukas Gasser.