Գլխավոր / Նորություններ / Երիտասարդ ֆերմերների կարողություններն ու հմտություններն անասնապահության ոլորտում
2017-06-25
Երիտասարդ ֆերմերների կարողություններն ու հմտություններն անասնապահության ոլորտում
Սույն թվականի հունիսի 1-ին 17 երիտասարդ ֆերմերներ, որոնք մասնակցել են «Երիտասարդների կարողությունների և հմտությունների զարգացումը անասնապահության ոլորտում»  ծրագրին, ներկայացրեցին իրենց կողմից մշակված գործարար/ներդրումային ծրագրերը:
ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՖԵՐՄԵՐՆԵՐԻ ԿԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ՈՒ ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ԱՆԱՍՆԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ«Երիտասարդների կարողությունների և հմտությունների զարգացումը անասնապահության ոլորտում»  ծրագիրը իրականացվում է «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» նախագծի շրջանակում և նպատակ ունի խրախուսել երիտասարդներին` ներդնելու և կիրառելու նոր փորձ և մեթոդներ անասնապահության ոլորտում: Ծրագիրն իրականացվում է 3 փուլով` ուսուցում, մասնագիտական խորհրդատվությունն և տեխնիկական աջակցություն:
Ուսուցման փուլին մասնակցած   Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերի երիտասարդ ֆերմերները ստացել են բիզնես պլանավորման շուկայավարման, կառավարման, արտադրության և ֆինանսական պլանավորման գիտելիքներ և հմտություններ, որի արդյունքում մշակել են ներդրումային ծրագրեր: Ներդրումային ծրագրերի հիմնական ոլորտներն են «Մսացու ցլիկների բտում», «Կաթնատու հորթերի խնամք և պահվածք», «Խոտածածկի կառուցում»,  «Անասնագոմի վերանորոգում, կենդանիների խնամք և պահվածք»:
Իրատեսական ներդրումային ծրագրեր մշակած 17 երիտասարդ ֆերմերներ հաջողությամբ ներկայացրեցին իրենց գործարար ծրագրերը և անցան հաջորդ փուլ, որի ընթացքում կստանան աջակցություն իրենց ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:
________________________________________
«Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» նախագիծը իրականացվում է «Ռազմավարական Զարգացման Գործակալություն»   հասարակական կազմակերպության կողմից՝ Շվեյցարիայի Զարգացման և Համագործակցության Գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ: Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերում անասնապահության ոլորտում ներգրավված կին և տղամարդ ֆերմերների եկամուտների աճին և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը:

On June 1, 2017, young farmers who had participaed to “Livestock workshop to increase skills among youth” program, presented their business projects (programs).
Livestock workshop to increase skills among youthThe program is launched in frames of “Livestock development in the south of Armenia” and purposed to motivate youth farmers to use and implement new technologies and methods in Livestock development. The program includes 3 etaps: training, professional advisory and technical assistance.
Youth, who participated to the first etap of program had got required knowlages and management, marketing, producing and financial management skills which helped them to create and develop the investment programs. The main areas of their investment plans were: “Bull feeding”, “Taking care of milk-giving calves”, “Building a grass shed” “Renօvation of cattle sheds and animal care”. As a result 17 from 22 participants with realistic business plans passed to the next etap. They will get an assistance to fulfill the plans as weel as required.
_________________________________________
Livestock Development in the South of Armenia” project implemented by Strategic Development Agency  NGO (SDA) and funded by Swiss Agency for Cooperation and Development (SDC). The Project is aimed at increasing economic opportunities and incomes of male and female farmers involved in animal husbandry in Syunik and Vayots Dzor regions