Գլխավոր / Նորություններ / «Ոչխարների Խուզման Փառատոն-2018» տեղի ունեցավ Սյունիքի Անասնաշուկայում
Երևան, հունիսի 9, 2018:// Հունիսի 9-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում գտնվող Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում տեղի ունեցավ Ոչխարների խուզման ամենամյա՝ թվով չորրորդ փառատոնը։ Փառատոնը կազմակերպել էր «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն՝ Շվեյցարիայի Զարգացման և Համագործակցության Գործակալության (ՇԶՀԳ) ֆինանսավորմամբ։
Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Վայոց Ձորի և Սյունիքի ավանդույթներն ու մշակույթը, մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաև նպաստել տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը: Ընդհանուր առմամբ փառատոնին մասնակցել է 2,500 մարդ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և այլ մարզերից, Երևանից, ինչպես նաև արտասահմանից ժամանած բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ:
Փառատոնին ներկա էին ﬕ շարք պետական պաշտոնյաներ, այդ թվում Գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական Աշոտ Գրիգորյանը, ինչպես նաև Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Լուկաս Գասսերը:
Դեսպանն իր խոսքում նշեց, որ «Սյունիքի մարզի լեռնային բնությունը նման է Շվեյցարիային և այդ իսկ պատճառով հոգեհարազատ է ինձ: Շվեյցարիան տարիներ շարունակ տարատեսակ ծրագրեր է իրականացնում Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերում` ուղղված գյուղատնտեսության զարգացմանն, իսկ վերջին տարիներին իր գործունեությունն ընդլայնել է դեպի Հայաստանի հարավային մարզեր»: Դեսպանը նաև նշեց փառատոնի կարևորությունը և անգամ փորձեց ինքնուրույն ոչխար խուզել:
Գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական Աշոտ Գրիգորյանն իր խոսքում նշեց, որ ոչխարաբուծությունը ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության առաջնահերթությունների շարքում է գտնվում և վստահություն հայտնեց, որ այս տարի թե ներդրողները և թե գյուղացիական տնտեսությունները ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության աջակցությամբ կզարգացնեն այս ոլորտը:
Փառատոնն այս տարի ընդգրկում էր ոչխարների խուզման մրցույթ, Մեծ Բրիտանիայից հրավիրված խուզ անող, ազգային կենդանի երաժշտություն, պար, լարախաղաց, ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ իրենց արտադրանքը ներկայացրեցին Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Արմավիրի, Լոռվա և Գեղարքունիքի մարզերի համայնքների արտադրողները: Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան օգտվելու տեղում կազմակերպված սննդի տաղավարներից՝ համտեսելով հայկական ավանդական ուտեստներ:
Նախորդ տարիների հաﬔմատ, այս տարի ընդլայնվել է փառատոնի աշխարհագրությունը թե՛ մասնակից համայնքների և թե՛ արտադրողների առումով: Սյունիքից և Վայոց Ձորից բացի ներկայացված են եղել Արմավիրի, Լոռվա և Գեղարքունիքի մարզերը: Ոչխարների խուզման մրցույթին մասնակցել են 12 խուզ անողներ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերից: Հաղթող է ճանաչվել Ռոմանոս Սարգսյանը Գորիսի Շինուհայր համայնքից` 2 րոպե 30 վայրկյանում խուզելով մեկ ոչխար:

Yerevan, June 9, 2018:// Fourth annual “Sheep Shearing Festival” took place in the area of Syunik Animal Market of Khot rural settlement of Tatev community of Syunik marz on June 9. The Festival was organized by “Strategic Development Agency” NGO with the financing from Swiss Agency for Cooperation and Development (SDC).
The main purpose of the event is to promote local produce, traditions and culture of Vayots Dzor and Syunik regions of Armenia, as well as to develop rural tourism. Overall, around 2,500 people from Syunik, Vayots Dzor and other marzes, Yerevan, as well as travelers from abroad attended the event.
The Festival was also attended by a number of state officials, including Adviser to Minister of Agriculture of RA Ashot Grigoryan, as well as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia H.E. Mr. Lukas Gasser.
“Syunik region is very similar to the mountainous geography of Switzerland, and that is why it is so close to my heart. Switzerland has been implementing a number of agricultural projects in Syunik and Vayots Dzor regions for many years and has recently expanded into the Northern regions as well,” the Ambassador stated in his welcoming speech and emphasized the importance of the Festival. Mr. Gasser even tried to sheer a sheep himself.
Adviser to the Minister of Agriculture of RA Ashot Grigoryan stated that sheep breeding is among the priorities of RA Ministry of Agriculture and expressed confidence that both investors and farming communities, given the support of RA Ministry of Agriculture, will develop this sphere.
The Festival included a sheep shearing contest, experienced shearers from Great Britain and neighboring Georgia invited for the event, live national music and dances, rope walker performance, an exhibition-fair, where producers from communities of Syunik, Vayots Dzor, Armavir, Lori and Gegharkunik marzes presented their products. The guests of the Festival had access to Food Court and tasting of traditional Armenian dishes.
As compared to the previous years, the geography of the event was expanded in terms of both participating communities and producers. In addition to Syunik and Vayots Dzor marzes, Armavir, Lori and Gegharkunik were also represented. This year, 12 shearers from Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik marzes competed in the sheep shearing contest. Romanos Sargsyan from Shinuhayr community of Goris won the first place in the competition, shearing a sheep in 2 minutes and 30 seconds.