Գլխավոր / Նորություններ / Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում արհեստական սերմնավորումից ծնված հորթերի մրցույթ
2019-02-06
Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում արհեստական սերմնավորումից ծնված հորթերի մրցույթ
Հրավիրում ենք Ձեզ մասնակցել 2019թվ. հունիս/հուլիս ամսին, Սյունիքի անասնաշուկայում նախատեսվող «Ագրոցուցահանդես-վաճառք Սյունիքի մարզում» միջոցառման շրջանակներում անցկացվող արհեստական սերմնավորումից ծնված հորթերի մրցույթին, որը կուղեկցվի մասնակից հորթերի լուսանկարների ցուցահանդեսով: Նախաձեռնությունը նպատակ է հետապնդում խթանել խոշոր եղջերավոր կենդանիների արհեստական սերմնավորման ծառայությունը և ցույց տալ արհեստական սերմնավորման ծառայության առավելությունները: Սույն նախաձեռնությունը իրականացվում է «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում» ծրագրի շրջանակներում:  Ծրագիրն իրականացնում է «Ռազմավարական Զարգացման Գործակալություն» ՀԿ-ն՝ «Շվեյցարիայի Զարգացման և Համագործակցության Գործակալության» ֆինանսավորմամբ:
Մրցույթին մասնակցել կարող են Սյունիքի և Վայոց ձորի բոլոր այն անասնապահ ֆերմերները, ովքեր ունեն արհեստական սերմնավորումից ծնված հորթեր, կամ ակընկալում են հորթերի ծին մինչև 2019 մարտ/ապրիլ ամիսները:
Մրցույթին կարող ե մասնակցել՝
• բարելավված F1(առաջին սերնդի) հորթեր
• բարելավված F2 (երկրորդ սերնդի) հորթեր
Մրցույթի հիմնական նպատակը խթանել հանրապետությունում տոհմային տավարաբուծությունը, թե կաթնատու, թե մսատու, թե կաթնամսատու տեսակների համար:
Մրցույթի հաղթող ֆերմերները  արժանանալու է պարգևատրման:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է՝ 28.02.2019
Գրանցվելու համար կարող եք դիմել՝
Ձեր համայնքում արհեստական սերմնավորում կատարող տեխնիկին, ՌԶԳ-ի Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզային գրասենյակներ կամ Արեգ Սարուխանյանին` հեռ. (+374) 99254426:

Home / News / Artificially inseminated calves’ competition in Syunik and Vayots Dzor Regions
We invite you to participate in the artificially inseminated calves’ completion to be held in 2019, in June / July, in the Syunik Animal Market, which will be accompanied by a photo exhibition. The initiative aims to promote the artificial insemination service of cattle and show the benefits of artificial insemination service. This initiative is implemented within the framework of the "Livestock Development in the South of Armenia" project. The project is implemented by the Strategic Development Agency and funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation.
All farmers in Syunik and Vayots Dzor, who have calves born from artificial insemination or who expect the breeding until March / April 2019, can participate in the competition.
Contestants may be:
• Improved F1 (first generation) calves
• Improved F2 (second generation) calves
The main goal of the competition is to promote pedigree cattle breeding.
The winning farmers in the competition will be rewarded.
The application deadline is 28.02.2019
To register you can apply:
To an artificial insemination technician in your community, the Regional Offices of Syunik and Vayots Dzor, or Areg Sarukhanyan, tel. (+374) 99254426