Գլխավոր / Նորություններ / 2019 թվականին Անասնաբույժի միջազգային օրը նշվում է ապրիլի 27-ին
Անասնաբույժի միջազգային օրն ընդունվել է Համաշխարհային անասնաբուժական ասոցիացիայի կողմից 2000 թվականին: Տոնը նշվում է ամեն տարի՝ ապրիլ ամսվա վերջին շաբաթ օրը:
2019 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ Անասնաբույժի միջազգային օրը կնշվի պետական աջակցությամբ ու նախաձեռնությամբ՝ ի դեմս ՀՀ կառավարությանը ենթակա սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, Ինչպես նաև «Անասնապահության զարգացում Հայաստանում՝ հարավ-հյուսիս» ծրագրի, որն իրականացնում է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն՝ Ավստրիական զարգացման գործակալության և Շվեյցարիայի Զարգացման և համագործակցության գործակալության ֆինանսավորմամբ, և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) ֆինանսական աջակցությամբ:
Տոնի շրջանակներում միջոցառումներ, սեմինարներ, դասախոսություններ, քննարկումներ և հանդիպումներ են անցկացվել երկրի մարզերում:
Ապրիլի 25-ին Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանում կկազմակերպվի «Գիտության և գիտական հաստատությունների դերը անասնաբուժության ոլորտի զարգացման գործում» խորագրով գիտաժողով, իսկ ապրիլի 26-ին Երևանի «Էլիտ Պլազա» բիզնես կենտրոնում (հասցե` ՀՀ, Երևան, Մովսես Խորենացու 15, սկիզբը ժամը 10:00-ին) կանցկացվի գլխավոր միջազգային համաժողովը՝ «Անասնաբուժությունը հանուն առողջ հասարակության» խորագրի ներքո:
Համաժողովը նպատակ ունի կարևորել անասնաբուժության ոլորտի և անասնաբույժի մասնագիտության դերը՝ որպես առողջ հասարակության գրավական, ձեռք բերել անասնաբուժության, ինչպես նաև ոլորտի վերահսկողության հարցում առկա խնդիրների, ընթացիկ ծրագրերի, համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման, նորամուծությունների և գիտական հետազոտությունների վերաբերյալ տեղեկություններ, փոխանակել և տեղայնացնել լավագույն փորձը, իրազեկել հասարակությանը իրականացվող գործընթացների մասին:

In 2019 World Veterinary Day set for April 27
The WVA created World Veterinary Day in 2000 as an annual celebration of the veterinary profession, falling on the last Saturday of April.
For the first time in 2019, the World Veterinary Day in Armenia will be celebrated on the state level by the initiative of the Food Safety Inspectorate and mutual support of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) in Armenia and Strategic Development Agency NGO in frames of “Livestock Development in Armenia South-North” project financed by the Austrian Development Agency, the operational unit of Austrian Development Cooperation and the Swiss Agency for Development and Cooperation.
Thematic events, seminars, lectures, discussions, and meetings were held in the regions of Armenia.
A conference titled "The Role of Science and Scientific Institutions in the Development of Veterinary Medicine" will be organized at the Armenian State Agrarian University on the 25th of April. The core event international conference on “Veterinary for Healthy Society” will be held on the 26th of April at Elite Plaza business center (address: 15 Movses Khorenatsi str., Yerevan, Armenia, from 10: 00 a.m.).
The conference aims to highlight the role of the veterinary and veterinary profession as a guarantee of a healthy society, to obtain information on veterinary and veterinary control issues, current programs, joint initiatives, innovations, and scientific researches, to exchange and localize best practices, to inform the public about the processes being implemented.