Գլխավոր / Նորություններ / «Անասնապահական ֆերմայի զարգացման արդի մոդել կանանց առաջնորդությամբ» ենթածրագրի մասնակցության հայտարարություն
2019-01-24
«Անասնապահական ֆերմայի զարգացման արդի մոդել կանանց առաջնորդությամբ» ենթածրագրի մասնակցության հայտարարություն
ՌԶԳ ՀԿ-ն իր անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում ծրագրի շրջանակներում հրավիրում է Ձեզ մասնակցելու 01.2019-06.2020թթ. ընկած ժամանակահատվածում իրականացվող «Անասնապահական ֆերմայի զարգացման արդի մոդել կանանց առաջնորդությամբ» ենթածրագրին:
Ենթածրագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել առավելագույնը 4 զարգացման ծրագիր (Սյունիք և Վայոց Ձոր մարզերից յուրաքանչյուրում մեկական ծրագիր մսի և կաթի արտադրության հիմքով՝ ներառելով մեկական մասնակից Եղեգնաձոր, Վայք, Սիսիան և Գորիս տարածաշրջաններից):
Հայտեր կարող են ներկայացնել՝
Բոլոր այն կին ֆերմերները, ովքեր.
• Ընդգրկված են անասնապահական գործունեության մեջ (մասնակցում է կենդանիների կիթին, խնամքին և կերային ռացիոնի կազմակերպմանը),
• Համայնքում, որտեղ որ գտնվում է ֆերման, համապատասխան ենթակառուցվածքների առկայությունը (արհեստական սերմնավորման ծառայության հնարավորություն, անասնաբուժական կետ, կաթի մթերման կետ կամ վերամշակման արտադրամաս):
• Ֆերմայում միջինը ունի 5 ԽԵԿ, որից 3-ը կով, որոնցից յուրաքանչյուրի միջին կաթնատվությունն նվազագույնը օրական 10 լիտր է,
• Ֆերմայում գոմային բավարար պայմանների առկայությունը (լուսավորություն, օդափոխություն, մաքրություն). Գոմային պայմանների գնահատումն իրականացվելու է Ծրագրի անասնաբույժների կողմից,
• Ներդրումների իրականացման պատրաստակամություն և կարողություն,
• Սեփական ֆերմայում նորագույն փորձի ներդրման ցանկություն և կարողություն,
• Ֆերմայում արտադրված մսի և կաթի իրացման ցանկություն և կարողություն (կաթի վաճառք վերամշակողին կամ կաթի մթերման կետին՝ պայմանագրի կնքման արդյունքում, մսեղիքի և կենդանիների վաճառք համաձայն ՀՀ օրենսդրության),
• Ենթածրագրի իրականացման ողջ ընթացքում ամսական նվազագույնը 2 անգամ մոնիտորինգային հարցումներին և նկարահանումներին մասնակցելու պատրաստակամություն,
• Ենթածրագրի արդյունքում ձեռք բերված փորձը տարածելու պատրաստակամություն,
• Ենթածրագրի արդյունքների գնահատման համար անհրաժեշտ ֆորմաների լրացման պատրաստակամություն և կարողություն:
Գրանցվելու համար կարող եք դիմել՝
Կաթի մթերման կետեր, կաթ վերամշակող արտադրամասեր եվ անասնաբուժական կետեր: Հարցերի դեպքում կարող եք գրել մեր էլեկտրոնային հասցեին՝ sdaoffice@sdaoffice.com, նամակի առարկայում նշելով. «Անասնապահական ֆերմայի զարգացման արդի մոդել կանանց առաջնորդությամբ» ենթածրագիր ԿԱՄ ԶԱՆԳԱՀԱՐԵՔ՝ (+374-10) 517-528, (+374-93) 335-584

Announcement of participation in the project "Modern Model of Livestock Farm Development under the guidance of women"
Strategic Development Agency NGO in frames of "Livestock Development in the South of Armenia" project invites you to participate in the subproject entitled "Modern Model of Livestock Farm Development under the guidance of women" from January of 2019 until June of 2020.
It is planned to include in the above mentioned subproject maximum 4 development projects, implementing in Syunik and Vayots Dzor regions, and relating to meat and milk production by involvement one participant from Yeghegnadzor, Vayk, Sisian and Goris regions).
Applications may be submitted by:
All those female farmers who:
• Involved in animal husbandry (participates in animal feed, care and control of ration),
• To be based in the settlement, where the appropriate infrastructures exist (artificial insemination service, veterinary point, milk collection point or processing plant) is available,
• The farm has an average of 5 cattle, 3 of which are cows, with an average milk yield of at least 10 liters per day,
• Sufficient conditions in the farm (lighting, ventilation, cleanliness). Assessment of storage conditions will be carried out by Project Veterinarians,
• Willingness and ability to invest,
• The desire and ability to apply the latest innovations in your own farm,
• Willingness and ability to sell meat and milk produced on the farm (sale of milk to the processor or milk procurement point as a result of the contract, sale of meat and animals in accordance with RA legislation),
• Willingness to participate in monitoring and shooting at least twice a month during the project implementation,
• Willingness to disseminate the experience gained through the subproject,
• Willingness and ability to fill in the forms required to evaluate the results of the subproject.
To register you can apply to:
Milk collection points, milk processing plants and veterinary points. If you have any questions, please email us to sdaoffice@sdaoffice.com, with the subject line: "Modern Model of Livestock Farm Development under the guidance of women" subject OR Call: (+ 374-10) 517-528, (+ 374-93) 335-584