Գլխավոր / Նորություններ / Ավելի քան 2000 մարդ մասնակցեց «Ոչխարների խուզում» փառատոնին
Հունիսի 10-ին Սյունիքի մարզի Տաթեւ համայնքում գտնվող Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում անցկացվեց «Ոչխարների խուզում» երրորդ փառատոնը։
Փառատոնը կազմակերպել էր «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» հասարակական կազմակերպությունը՝ Շվեյցարիայի Համադաշնության Զարգացման և Համագործակցության Գործակալություն (SDC) և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ։
«Ոչխարների խուզում» փառատոն
Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի ավանդույթներն ու մշակույթը, մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաեւ նպաստել տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը:  Ընդհանուր առմամբ, փառատոնին մասնակցել է 2000  մարդ։
«Ոչխարների խուզում» փառատոնը վերածվում է ավանդական միջոցառման։ Այս տարի մասնակցեցին բազմաթիվ համայնքներ Սյունիքից ու Վայոց Ձորից: Փառատոնը համայնքային կյանքն աշխուժացնելու, մոռացված ավանդույթները վերհիշելու ու մարզերի տեղական արտադրանքը զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու հնարավորություն է տալիս։ Ուրախալի է, որ շատ զբոսաշրջային ընկերություններ փառատոնը ներառում են իրենց առաջարկներում։ Սա վկայում է այն մասին, որ տարեցտարի այս միջոցառման նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է», - ասել է IDeA հիմնադրամի տնօրեն Էդգար Մանուկյանը:
Փառատոնն այս տարի ընդգրկում էր ոչխարների խուզման մրցույթ, ազգային կենդանի երաժշտություն, պար, լարախաղաց, սպորտային  միջոցառումներ,  ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ իրենց արտադրանքը ներկայացրեցին Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի համայնքների արտադրողները: Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան օգտվելու տեղում կազմակերպված սննդի տաղավարներից՝ համտեսելով հայկական ավանդական ճաշատեսակներ:
«2008թ.-ից սկսած Ռազմավարական Զարգացման Գործակալությունը, Շվեյցարիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականացնում է Անասնապահության Զարգացման ծրագիր Սյունիքի, իսկ 2014թ. նաև Վայոց Ձորի, մարզերում, որի շրջանակներում իրագործվում են մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված ֆերմերների գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը, կաթի և մսի շուկաների հասանելիության բարելավմանը, անասնաբուժական և արհեստական սերմնավորման ծառայությունների խթանմանը, ինչպես նաև համայնքային արոտների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը: Այս համատեքստում կարևորում ենք «Ոչխարների խուզման» փառատոնի և նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը, որոնք թույլ են տալիս մեր շահառու համայնքներին ներկայացնել իրենց արտադրանքը լայն հանրությանը, շփվել միմյանց հետ և բարձրացնել իրենց մարզի զբոսաշրջային գրավչությունը: Այս ավանդական դարձած փառատոնը այսուհետ իրականացվելու է Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում, - նշեց ծրագրի ղեկավար՝ Կարինա Հարությունյանը:
«Ոչխարների խուզում» երկրորդ փառատոնն անցկացվել էր 2015թ․-ին՝ Տաթեւի Հալիձոր կայանում։ Դրան մասնակցել էր ավելի քան 3000 մարդ, այդ թվում ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Իսպանիայից, Բելգիայից։

On June 10,2017 Syunik Animal Market hosted the 3rd Sheep Shearing Festival in Tatev community, Syunik region.
The Festival was organized by the Strategic Development Agency (SDA) NGO with co-funding from Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation.
Sheep Shearing Festival 2017
The main goal of the Festival was to make people aware of the traditions, culture and local products of Vayots Dzor and Syunik regions as well as to foster tourism development in the region. In total, 2000 people participated in the festival.
“The Sheep Shearing Festival” is being translated into a traditional event. This year many rural communities from Syunik and Vayots Dzor regions participated in festival. The Festival is a great opportunity to make the life of the community more dynamic, to bring to life the forgotten traditions of both regions and to present local products to tourists. It is really great to see that more and more travel agencies include the Festival in the list of their activities and offers. This demonstrates that the interest towards the event is growing year by year,” said Edgar Manukyan, the CEO of IDeA Foundation.
This year the Festival featured a sheep shearing contest, live folk music, traditional dances, tightrope walking, sports and trade fair where producers from Vayots Dzor and Syunik regions presented their products. The on-site food pavilions offered Festival visitors the chance to taste traditional Armenian dishes.
Sheep Shearing Festival 2017“With the financial support from Swiss government Strategic Development Agency has been implementing Livestock Development Project in Syunik marz since 2008 and in Vayots Dzor marz since 2014. A number of events and activities aimed at development of skills and knowledge of farmers, improvement of the meat and milk market, promotion of veterinary and artificial insemination services, as well as increasing pasture management productivity are being carried out in these regions. In this context, we would like to highlight the Sheep Shearing Festival and like-kind events, which enable our beneficiary communities to present their products to the public and to contribute to the increase of tourist flow to their region. The Sheep Shearing Festival which already became a traditional annual event will take place in Syunik Animal Market from now on,” said Karina Harutyunyan, the Program Manager.
The 2nd Sheep Shearing Festival was held in Halidzor community in Tatev in 2015. Over 3,000 people, including tourists and visitors from the U.S., Russia, Spain and Belgium attended the event.