Գլխավոր / Նորություններ / Շնորհակալություն մեր կամավորներին
2017 թ. հունիսի 10-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում գտնվող «Սյունիքի Անասնաշուկայի» տարածքում հաջողությամբ անցկացված ավանդական դարձած «Ոչխարների խուզման փառատոնի» մեծածավալ աշխատանքներին ակտիվ պատրաստակամություն են հայտնել Խոտ, Շինուհայր, Հալիձոր և Տաթև համայնքների երիտասարդները:
ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ՄԵՐ ԿԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻՆՓառատոնի ընթացքում թվով 21 կամավորների գործունեությունը ունեցել է լայն շրջանակ: Կամավորների մի խումբ ապահովել է մանկական գոտու խաղահրապարակում երեխաների անվտանգությունը և ժամանցը: Մյուս խմբի գործառույթն է եղել դիմավորել, ուղղորդել, տրամադրել փառատոնի հյուրերին (նաև արտասահմանյան) ընդհանուր տեղեկատվություն փառատոնի վերաբերյալ: Փառատոնի մրցութային մասի բնականոն ընթացքը ապահովել են մյուս խմբի կամավորները, ովքեր սահմանազատել են հյուրերի և ոչխարների խուզման բեմի միջև տարածությունը: Հարցումների միջոցով հյուրերի տպավորությունները և հաջորդ փառատոնի կազմակերպման համար առաջարկությունները գրանցել է կամավորների մյուս խումբը: Թերևս ամենագլխավոր գործառույթը՝ փառատոնի անցկացման վայրի մաքրության պահպանությունը նույնպես ապահովել են կամավորները: Փառատոնի հաջող անցկացումից հետո պաշտոնապես բոլոր կամավորներին հանձնվել են շնորհակալագրեր, մեդալներ և գրքեր:
Անհրաժեշտ է նշել, որ «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում», «Անասնապահության զարգացում Սյունիքի մարզում» և «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրերի շրջանակներում շարունակական կերպով մարզային կրթական հաստատություններում անցկացվում են գյուղատնետեսության նկատմամբ հետքրքրության առաջացման, մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագայում աշխատաշուկայի համար երիտասարդ, որակյալ մասնագետների պատրաստմանը ուղղված աշխատանքներ: Փառատոնի աշխատանքերին ներգրավված են եղել նախորդ տարիների ընթացքում անասնապահության, սննդի անվտանգության վերաբերյալ դասընթացներին մասնակցած ակտիվ երիտասարդներ:

Home / News / Thanks to our young volunteers from Syunik Region
More than 20 young volunteers from Khot, Shinuhayr and Tatev Communities actively participated to Sheep Shearing Festival which was held on 10 June 2017 in Syunik Animal Market. Their responsibilities range вере very extensive. One group of volunteers ensured the safety in kid’s zone. Another group was responsible for meeting the guests (including foreign), providing them with general information about the event.
young volunteers from Syunik RegionEfficient shearing competition activity has been ensured by the next group of young volunteers. They split sheep shearing stage and viewers up. We had a group of volunteers who interviewed more than 90 guests during the day. That survey is important and will help to organize next festival. There was nothing more important than the responsibility of volunteer group who maintained a clean area.
After the festival all volunteers were awarded certificates for assistance.
Works on promoting interest in the livestock , career-orientation and in the future preparation of young, qualified specialists for the labor market are continuously being organized and implemented in the regional educational institutions in frames of the “Livestock development in the South of Armenia” and “Professional education and training development in Syunik Marz” programs.